T-175. 2022.12.25. vasárnap
Karácsony
Kedves Gyerekek!
Elérkezett a sokatok által várt karácsony. Nem tudom, hogy közületek ki miért szereti vagy várja ezt az ünnepet, de jó lenne, ha nem csupán a sok finomság és az ajándékok miatt lenne ez fontos nektek, hanem megértenétek a legfontosabb üzenetét, hogy maga Isten Fia jelent meg testben, hogy megszabadítson bennünket a Bűn átkától. Ez alkalommal szeretnék egy néhány általánosan elterjedt tévhitet említeni és megmagyarázni Jézus születésével kapcsolatban.
Először a születésének időpontjáról sokan úgy hiszik, hogy ilyenkor december 24-én, vagy 25.-én történt világra jövetele és ez az Ő születésnapja. Vannak, akik azt mondják, hogy nem lehetett december, mert akkor nem legeltettek volna kint a pásztorok, a Luk.2:8 verse szerint. De Izráelben ekkor még minden zöld az esős évszak miatt, ott nincs olyan hideg tél, tehát igazából lehetett akkor is, de az év bármely időszakában. Ezt nem véletlen, hogy nem jelenti ki Isten. Kinn a mezőn pásztorok tanyáztak, őrizve nyájukat, és éjszaka csak azt vették észre, hogy ott állt előttük az Úr angyala, és az Úr dicsősége körülragyogta őket. Az angyal három dolgot jelent ki nekik. Először, hogy ne féljenek az Úr dicsőségének megjelenése miatt, másodszor ez jele lesz annak, hogy megszületett a Szabadító az Üdvözítő, harmadszor ez az Üdvözítő Krisztus, a régen várt Messiás. Az angyal elmondta nekik, hogy lesz egy jel, ami alapján megismerhetik majd őt. Bizonyára nem Ő volt az egyetlen csecsemő a környéken, ezért volt szükség különös ismertető jelre. Az angyal annyit mondott nekik: „…találtok egy bepólyált újszülött kisdedet jászolban fekve.” Innen tudhatták a pásztorok, hogy nem egy házban kell keresniük, mert a jászlak az állatok etetésére használatos eszközök. Így kezdhették el keresni a környékbeli istállókban. Érdekes, hogy sokan úgy ábrázolják és a legtöbb Betlehemes, fából készült istállót mutat be, de abban az időben Júdea hegyeiben lévő barlangokat használták az állatok menedékéül az esős idő elől. Tehát barlang istállóban lévő jászolban kell keresniük és bepólyálva, ami a jel másik része. Nem olyan pólyáról és szép kis ruhákról volt itt szó, amiket ma használunk, hanem nagyon valószínű, hogy szövetszerű anyag csíkokról, amelybe a holttesteket is csavarták régen. Ezért lehetett ez egy különös jel, mert nem egy szokványos gyermekruhába volt öltöztetve. Mivel akkoriban a barlangokat temetkezési helyként is használták és ott tekerték be ilyen szövetcsíkokkal vagy pólyákkal a halottakat, előre elkészítették a barlangok fülkéiben, hogy rendelkezésre álljanak. Valószínűleg Mária és József nem tudtak nagyon felkészülni a szülésre így épp, ami kéznél volt a barlangban azt használhatták. Ennek különleges jelentése is van, hogy az Úr Jézus születésekor és a halála után is épp egy barlangban, ilyen szövetcsíkokkal, pólyával volt takarva. Ő azért jött, hogy meghaljon, életét adja az egész világ bűnéért. Az Úr Jézus nem úgy jött, mint egy király, hanem koldusszegénységben, pedig ő a Mindenség Ura.
Egy másik téveszme a ’Három Királyok’-legenda Gáspár, Menyhárt, Boldizsár, akiket szintén a pásztorokkal együtt az újszülött Jézussal ábrázolnak. Ez a gondolat több szempontból sem állja meg a helyét. Az Úr Jézus születése és a bölcsek látogatása között kb. 2 év eltolódás van, így a pásztorokkal nem találkozhattak. Ezt onnan tudjuk, hogy amikor a bölcsek megtalálják a házba mennek be, (nem az istállóbarlangba) és ekkor már kisfiúként említi Jézust az ige. Azt is tudjuk, hogy Heródes két évnél fiatalabb gyermekeket öletett meg a bölcsektől megtudott idő szerint. Másrészt nem tudjuk hányan voltak, valószínűleg még többen is lehettek, mert nagy felbolydulást, riadalmat okozott megjelenésük Heródesnél és egész Jeruzsálemben, amikor kitudódott miért jöttek. Harmadszor nem királyok, hanem napkeleti bölcsek, asztrológusok voltak, akik Babilonból jöttek. De honnan tudhatták ezek a pogány bölcsek, hogy meg fog születni a Zsidók Királya? Bizonyára emlékeztek, Dániel történetével kapcsolatban, hogy Dániel volt a bölcsek, írástudók vezetője és egy alkalommal amikor meg akarta őket öletni Nabukodonozor tulajdonképpen ő mentette meg az életüket. Úgy gondolom, hogy emiatt és az átélt csodák miatt többen Isten követői lettek, hiszen maga a király is parancsba adta Isten tiszteletét. Ezek utódainak is rendelkezésükre állhattak Dániel írásai, és ebben szó van a Messiás eljövetelének idejéről. Arról viszont, hogy a Messiás érkezésének égi jele is lesz, egy másik Babiloni asztrológustól tudhatták, Bálámtól, aki azt mondta: „…Csillag származik Jákóbból és királyi pálca támad Izráelből…” IV.Móz.24:17. vers közepe. Ez a prófécia egyértelműen az Úr Jézusról szól. Mivel tehát ezeket mind feljegyezték a korabeli írástudók, ezeknek a napkeleti bölcseknek ismeretük lehetett erről. Mivel tudták a Messiás eljövetelének idejét, valószínűleg vártak valamilyen jelre ezzel kapcsolatban és miután meglátták azt a bizonyos csillagot felismerték, hogy itt az idő. Azt nem tudni pontosan mikor is indulhattak, de amikor Heródeshez értek már eltelt két év a csillag megjelenése óta. Nagyon érdekes, hogy ezek a pogány bölcsek nyitott szívvel és éberebben várták a Messiás megjelenését, mint a korabeli zsidó vezetők. Ők felismerték benne az Isten Fiát és hódoltak neki, majd ajándékaikat elé tárták.
Jó lenne, ha a napkeleti bölcsekhez hasonlóan, mi is ilyen szívvel várnánk vissza az Úr Jézust, aki, mint dicsőséges Úr jön majd az övéiért a felhőkig. Az Úr áldjon meg minden hallgatómat ilyen szívvel nemcsak ezen a napon.
Ámen.